Nuo A iki G, informacija apie naujas energijos etiketes

Gerai jas žinote.Kaip ir 93 % vartotojų Europos Sąjungoje. Energijos vartojimo etiketės tai ES sukurta, ekologiškiausius prietaisus skatinanti priemonė. Dabar juos teks išmokti iš naujo. Nesijaudinkite, tai nebus sunki pamoka.

Kodėl etiketės pasikeitė?

Pirmosios energijos etiketės ant šaldymo įrangos atsirado 1990-aisiais - tuo metu dominavo E energijos klasė. Buitinių prietaisų pramonės naujovių dėka įranga patekdavo į aukštesnes ir aukštesnes klases, o pasibaigus standartinei skalei buvo pratęsta aukščiausia klasė, prie jos pridedant pliuso ženklą. Taip buvo sukurtos A+, A++, A+++ klasės. Tačiau atėjo momentas, kai šio tipo klasifikacija tapo nepakankama. Kad būtų sukurta erdvė tolesnei technologinei pažangai, ES nusprendė pašalinti pliusus ir grįžti prie pradinės A-G skalės. Todėl „Hansa“ įrenginiuose galite rasti lipdukus su nauja energijos klasių skale.

Įvestos taisyklės turi užtikrinti geresnį etikečių įskaitomumą ir vietą dar efektyvesniems produktams. Pakeitimai bus įgyvendinti 2021 m., tačiau nebus taikomi visoms produktų grupėms, turinčioms etiketes.

Naujų etikečių išvaizda

Kas keičiasi
•    Dingsta pliusai ir atsiranda naujomis spalvomis pažymėtos naujos energijos klasės (A-G) - produktas, kurio našumas yra toks pat kaip ir anksčiau, priskiriamas naujai klasei,
•    A klasė skirta pažangiausiems įrenginiams,
•    Atsiranda QR kodas, nurodantis internetinę produkto kortelę EPREL duomenų bazėje
•    Atsiranda naujų piktogramų, informuojančių apie konkretaus įrenginio savybes,
•    Pasirodo triukšmo klasių skalė - tyliausi prietaisai gauna A klasę, o garsiausi - D klasę,
•    Keičiasi įrenginio parametrų skaičiavimo taisyklės, pvz., skalbimo mašinų ir indaplovių atveju.

Kas nesikeičia
Produktų efektyvumas. Jie išlieka vienodai draugiški aplinkai, tačiau priskiriami naujoms energijos klasėms (naujai spalvai).

Nauja etiketė be pliusų - pakeista skalė / Grįžimas į praeitį, tačiau pakeitus skalę
Naujieji ES reglamentai atkuria beveik dvidešimties metų senumo energijos vartojimo efektyvumo skalę - nuo A iki G, be pliuso ženklų. Taigi, etiketės vartotojams tampa lengviau įskaitomos.

Pliusų pašalinimas reiškia poreikį padidinti produktų efektyvumo skalę. Dėl to aukščiausios klasės A+++ modeliai priskirti į C ar kitą klasę, o A+ net ir į G klasę. Tačiau nėra vienos taisyklės, apibrėžiančios raidžių keitimą dėl skalės pakeitimo, išskyrus tai, kad A ir B yra rezervuotos visiškai naujiems, dar ekonomiškesniems modeliams. Gamintojai - tarp jų „Hansa“ - nuolat dirba tobulindami technologijas, o tai reiškia, kad rinkoje taip pat gali pasirodyti šiuolaikiniai aukščiausios klasės produktai. Tačiau kai kuriose reiklesnėse produktų grupėse galite nerasti B arba A raidėmis pažymėtos įrangos.

Energy labels
Svarbu!
Įrenginiai, kuriuose įdiegta naujausia technologija, gali būti geltonos, oranžinės arba raudonos spalvos, o ne tik „žalios“ klasės, kaip buvo ankstesnių etikečių atveju.

QR kodai
Kiekviena nauja etiketė turi QR kodą, kuris, nuskaičius, nukreips jus į tam skirtą svetainę, kurioje bus pateikta informacija apie tam tikrą modelį. Čia taip pat bus galima rasti automatiškai sugeneruotas elektronines etiketes ir elektroninius gaminių lapus.

Nuo 2019 m. visi prietaisų modeliai, kuriems taikomos energijos ženklinimo nuostatos - naujos arba senos - yra registruojami ES EPREL duomenų bazėje. Kiekvienas modelis turi savo svetainę su informacija vartotojams, į kurią gamintojas ar importuotojas pats sugeneruoja nuorodą, kuri vėliau etiketėje dedama QR kodo pavidalu. Įrangos su senomis etiketėmis, t.y. be QR, galima ieškoti duomenų bazės lygmenyje.

Energijos taupymas
Gamintojo pastangų dažnai nepakanka. Būtent vartotojo pasirinkimas suteikia impulsą ieškoti naujų novatoriškų sprendimų. Tokiu būdu prieš dvidešimt metų populiariausius C energinės klasės šaldytuvus pakeitė modernūs A+++, sunaudojantys apie 80% mažiau elektros energijos. Atsiminkite: jūsų pirkimo sprendimai gali įtakoti tai, kad nauji produktai pakils efektyvumo skalėje. „Hansa“ visų pirma vertina jūsų poreikius.

Klausimai ir atsakymai

Kuriems produktams pakeistos Europos Sąjungos energijos ženklinimo taisyklės?
Naujos taisyklės taikomos indaplovėms, skalbimo mašinoms, skalbyklėms-džiovyklėms, šaldytuvams, vyno aušintuvams ir šaldikliams. Gamintojai naudoja naujas etiketes nuo 2020 m. lapkričio mėn., o tai leis sklandžiai pakeisti etiketes parduotuvių vitrinose 2021 m. kovo mėn. Naujos energijos etiketės su QR kodu galios nuo 2021 m. kovo 1 d., iki to laiko galioja senosios etiketės.

Kodėl ką tik nusipirkta skalbimo mašina A+ naujoje etiketėje turi E klasę?
ES energijos vartojimo ženklinimo taisyklės pasikeitė indaplovėms, skalbimo mašinoms, skalbyklėms-džiovyklėms, šaldytuvams, vyno aušintuvams ir šaldikliams. Visi šie prietaisai gavo etiketę su nauja energijos klasių skale. Pagrindinis skalės keitimo principas buvo anksčiau veikiančių pranašumų panaikinimas ir prielaida, kad aukščiausios A ir B klasės turėtų būti rezervuotos dar efektyvesnei nei anksčiau įrangai. Vadinasi, tas pats modelis gali pereiti iš A+++ klasės į D klasę, tačiau vis tiek yra toks pat efektyvus įrenginys.

Kodėl taip kardinaliai keičiasi energijos vartojimo efektyvumo klasė?
Nauja ES energijos etiketė buvo įvesta siekiant paįvairinti technologiškai pažangesnius buitinius prietaisus. Priklausomai nuo pasiekiamo efektyvumo lygio, energijos etiketėse jiems bus priskiriamos skirtingos klasės. ES įstatymų leidėjai nusprendė pakeisti dabartinę skalę, paliekant tuščias aukštąsias klases – tokiu būdu sukuriant erdvę būsimai pažangai kuriant prietaisus. Nėra paprastos perskaičiavimo iš senosios klasės į naują lentelės, nes naujoji energijos etiketė kuriama remiantis nauju bandymo metodu. Todėl buitiniai prietaisai pagal naują energijos ženklą bus klasifikuojami skirtingai. Tačiau produkto energijos vartojimo efektyvumas išlieka tas pats. Kinta tik jo klasė (įvertinimas), t.y. raidė ant energijos etiketės.

Kodėl neseniai įsigytos buitinės technikos pakuotėje radau dvi etiketes, kuriose nurodytos skirtingos klasės ir vertės?
ES energijos vartojimo ženklinimo taisyklės pasikeitė indaplovėms, skalbimo mašinoms, skalbyklėms-džiovyklėms, šaldytuvams, vyno aušintuvams ir šaldikliams. Naujos energijos etiketės su QR kodu galios nuo 2021 m. kovo 1 d., todėl iki šios dienos to galima nepaisyti. Tačiau tai, kad vienoje etiketėje matote raidę A +++, o kitoje, pvz., raidę F, dar nereiškia, kad įsigytas prietaisas skiriasi nuo to, kurį matėte parduotuvėje ar svetainėje. Produkto efektyvumas išlieka tas pats. Kinta tik jo klasė, t.y. raidė ant energijos etiketės.

Ar naujoji etiketė padidins energijos taupymą?
Turi tokį potencialą. Pažvelgus į pramonės pažangą, padarytą nuo energijos ženklo sukūrimo prieš dvidešimt penkerius metus, galime rasti gerų pavyzdžių. Naujoviškas šaldytuvas sunaudoja tik ketvirtadalį elektros, kurią sunaudoja dvidešimt metų modeliai, o naudojant indaplovę sutaupoma maždaug trečdalis energijos, lyginant su plovimu rankomis. Siekdami tvarios plėtros buitinių prietaisų gamintojai Europoje kasmet investuoja 1,4 mlrd. EUR į mokslinius tyrimus ir plėtrą.

Kodėl parduotuvėje šalia šaldytuvų ar skalbimo mašinų su nauja etikete, yra šaldytuvai ir skalbimo mašinos su sena etikete?
Išimtiniais atvejais reglamentai leidžia parduoti prietaisus su senu energijos ženklu. Pavyzdys yra modeliai, pašalinti iš gamybos iki 2020 m. lapkričio 1 d., kuriems naujų etikečių nenumatyta. Šiuos modelius su senąja etikete galima parduoti iki 2022 m. lapkričio pabaigos.

Koks yra tolesnio energijos taupymo potencialas?
Energijos taupymas turi didelį potencialą, ypač produktai, kurie dar nėra įgiję nusipelniusio populiarumo. Pavyzdžiui, šiandien indų plovimo mašinos sunaudoja trečdaliu mažiau energijos ir dešimtadalį vandens, sunaudojamo plaunant indus rankomis. Tačiau energijos vartojimo efektyvumas yra tik vienas plėtros aspektų. Ateitis priklauso išmaniesiems įrenginiams, pvz., šaldytuvams, kurie padeda išvengti maisto švaistymo, arba įvairių tipų prietaisams, kurie prireikus patys reguliuoja temperatūrą. „Hansa“ jau ėmėsi konkrečių žingsnių šia linkme.

Ar naują etiketę lengviau suprasti nei seną etiketę su pliusais?
Vienas iš pagrindinių naujos etiketės tikslų buvo padaryti ją skaidresnę. Viskas rodo, kad tikslas buvo pasiektas.